Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Najlepsze podcasty do nauki angielskiego

  1. Dlaczego warto słuchać podcastów po angielsku?
  2. Jakie podcasty warto wybierać?
  3. Lista najlepszych podcastów do nauki języka angielskiego

Słuchawki na uszy, smartfon w dłoń, przycisk „play” i możemy przenieść się do innego świata. Tym razem nie będzie to sfera muzyczna, a kraina pełna ciekawych – czasem wręcz fascynujących – audycji. Najpiękniejsze w całym tym boomie na podcasty jest to, że są one dostępne za darmo i przy okazji… mogą pomóc w nauce!

Dlaczego warto słuchać podcastów po angielsku?

Dla tych nieprzekonanych, którzy od podcastów do tej pory stronią, należy się krótki komunikat: Warto spróbować! Dzięki podcastom:

  • Możesz przyjemnie uczyć się języka. I to nie tylko poprzez klasyczne nagrania dodawane do podręczników, ale przede wszystkim obcując z bardziej naturalną mową.
  • Osłuchujesz się z wymową. To bardzo dużo znaczy i jest niesamowicie pomocne podczas intensywnej nauki konwersacji.
  • Uczysz się niezależnie od poziomu zaawansowania. To dość istotna informacja, bo wiele osób zniechęca się, uważając, że nic nie zrozumie. Są podcasty zarówno dla początkujących, jak i już obeznanych w podstawach.
  • Możesz poświęcić pełną uwagę, lub uczyć się przy okazji. Podcastów da się słuchać w komunikacji miejskiej, podczas wykonywania domowych obowiązków, jak również w samolocie. To słuchacz decyduje ile czasu i w jakim terminie przeznacza na naukę.
  • …i nie tylko się uczyć! Bo baza audycji nie o charakterze naukowym, ale prezentowana po angielsku, jest przeogromna. Psychologia, kryminały, biznes, wiadomości ze świata, historia, technologia, wyprawy, satyra – jest w czym wybierać!

Co ciekawe, słuchanie podcastów to nie jest „mocno alternatywny pomysł”. Nauczyciele i eksperci w BUKI School  już od dawna polecają ciekawe audycje swoim uczniom, jako jedno z najlepszych ćwiczeń rozszerzających dotychczasowe, standardowe metody obcowania z językiem. 

Jakie podcasty warto wybierać?

I jeszcze mała lista pełna praktycznych porad, czyli na co zwrócić uwagę przed i po wyborze podcastu:

  1. Czas. Pamiętaj, że są podcasty bardzo długie (ponad godzinne) i króciutkie (do 10 minut) – dostosuj swoją listę do możliwości czasowych w ciągu dnia.
  2. Aplikacja. Nie musisz szukać podcastów na stronach internetowych, wystarczy, że skorzystasz z odpowiedniej aplikacji, która agreguje wiele różnych audycji i ma wbudowany katalog. Do najpopularniejszych należą Spotify oraz apki od Apple i Google.
  3. Powiadomienia. O ile liczbę powiadomień na smartfonie ogólnie lepiej ograniczyć, tak przy nauce informacja o nowym odcinku może być dobrym bodźcem do kontynuowania nauki – warto włączyć!
  4. Pora. Podcastów możesz teoretycznie słuchać wszędzie i kiedy chcesz, ale większość badań wskazuje, że największy „focus” mamy z rana.
  5. Aktualizacje. Warto wybierać takie podcasty, które są prowadzone sumiennie przez autorów. Widać to od razu po spojrzeniu na listę odcinków i daty przy nich!
  6. Głos. To prawda, że czasem do jakiegoś głosu trudno się przyzwyczaić, jest on wręcz denerwujący lub – co gorsza – usypiający. Jeśli podcast będzie źle odbierany, to nic na siłę, nie należy bać się poszukać innego!

Gdy to jest już jasne, to czas na konkretny spis tego, co aktualnie najciekawsze w sieci.

Lista najlepszych podcastów do nauki języka angielskiego

Czego warto posłuchać w 2023 i 2024 roku? Na pewno coś z poniższej listy będzie dobrym pomysłem na start. Co najciekawsze, większość z tych treści nie ulega „przeterminowaniu”, więc śmiało można do nich wrócić!

 

Real English Conversations Podcast

 

To propozycja dla osób nieco bardziej obeznanych w podstawach, ale chcących dalej się rozwijać. Słuchanie tego podcastu może być dobrą inwestycją już po szkole – wszystkie egzaminy za nami, a języka warto by było nie zapomnieć i może jeszcze coś nowego przy okazji odkryć. Warto zauważyć, że ta konkretna audycja zawiera konwersacje w „american english”!

Anna with 2Ns Business English Podcast

 

Odcinki mają około 20 minut i są skierowane do tych osób, którym angielski ma przydać się przede wszystkim w środowisku biznesowym. Głos lektorki jest bardzo przyjemny, a merytoryka – na rewelacyjnym poziomie. Bardzo cieszy to, że powstała tak praktyczna audycja, bo w Polsce wciąż wiele osób miewa problemy z komunikacją po angielsku w pracy.

 

Thinking in English

 

Kolejna propozycja dla zaawansowanych, tym razem z naciskiem na to, aby… nauczyć się myśleć po angielsku. Ta sztuka jest wbrew pozorom nie tylko szalona, ale niesamowicie przydatna, a prowadzący udowadnia to w ponad 250 półgodzinnych odcinkach.

 

Espresso English Podcast

 

Shayna Oliveira postanowiła być jak dobre, włoskie espresso – szybka i skuteczna. Dlatego niektóre odcinki mają nawet tylko… minutę! Teraz już nie będzie wymówek, że nie ma czasu na naukę – minutowy podcast można śmiało ogarnąć na dowolnej przerwie w pracy. Zawartość tego językowego napoju w formie podcastu jest też świetna, bo autorka podchodzi do wielu zagadnień problemowo i wyszukuje naprawdę bardzo ciekawe problemy gramatyczne i nie tylko.

TALKSHOP - Angielski w Biznesie

 

Najpierw po angielsku, potem po polsku. To świetne połączenie, prawda? Również dla początkujących. A jeśli do tego dodać znanych aktorów z filmów i seriali, którzy… posłużą jako przykład do konwersacji przydatnych w biznesie, to robi się naprawdę bardzo ciekawie! Taki jest właśnie podcast prowadzony przez Karolinę Godlewską. W dodatku bardzo przyjemnie się go słucha!

 

Kwadrans na angielski

 

No to jeszcze jedno polsko-angielskie połączenie, tym razem w męskim wydaniu. Szymon Marciniak stworzył już blisko 300 odcinków swojego edukacyjnego podcastu, w którym w 20-30 minut porusza konkretne i bardzo ciekawe tematy. Towarzyszy mu Ania, lektorka. Oboje łączy przede wszystkim dobry humor – z tych odcinków wręcz kipi dobra energia!

Najlepsze podcasty do nauki angielskiego - najczęściej zadawane pytania

Dlaczego warto słuchać podcastów po angielsku?

Jakie podcasty warto wybierać?

Polecamy następujące podcasty do nauki języka angielskiego: "Real English Conversations Podcast", "Kwadrans na angielski", "Espresso English Podcast" oraz inne.

14.10.2024

Angielski dla dzieci: jak wprowadzać język angielski w codziennych sytuacjach?

Gdy dorastało pokolenie osób, które właśnie teraz mają dzieci w wieku przedszkolnym, nierzadko język angielski był czymś nowym w rodzinie. W tamtych czasach rodzice znali język rosyjski, czasem niemiecki – angielski był raczej rzadkością. Nie da się jednak ukryć, że szlaki zostały przetarte i Polacy wyrównali do ogólnoświatowych standardów. Dlatego dziś już każdy zna przynajmniej podstawy mowy Szekspira. Czy można ten fakt wykorzystać w codziennych sytuacjach, podczas wychowywania własnego dziec

09.10.2024

Skróty angielskie: lista skrótów, które każdy powinien znać

„FYI, ten artykuł nie będzie zawierał listy wszystkich angielskich skrótów!” – to pierwszy przykład tego, jak można nie tylko skorzystać z angielskiego skrótu, ale jeszcze (nieco na siłę) dopasować go do polskiego zdania. Tak, to też jest możliwe. Ale po co to robić? Żeby było szybciej, prościej i w niektórych grupach społecznych – bardziej zrozumiale. BTW, coraz częściej uciekamy się do anglojęzycznych skrótów, które później przenikają do naszego potocznego języka zarówno mówionego, jak i pisan

18.09.2024

Najlepsza aplikacja do nauki angielskiego

Smartfony dają nam mnóstwo możliwości. W sklepach z oprogramowaniem mamy osobną kategorię „edukacja”, w której da się znaleźć wiele ciekawych apek, w tym również tych służących do nauki angielskiego. Które z nich uważamy za najciekawsze?

26.08.2024

Angielski biznesowy – czym jest i jak skutecznie się go uczyć?

Jeśli zdarza Ci się oglądać po angielsku filmy zagranicznych twórców na YouTube, to z pewnością zauważasz pewną zależność: w zależności od niszy, używane są konkretne słowa, określenia i skróty. Gdy je poznasz, nie masz trudności ze zrozumieniem przekazu. Dokładnie taki mechanizm działa w przypadku angielskiego biznesowego (Business English) – to pewien obszar językowy, wspierający konkretną grupę osób.

19.08.2024

Wymowa po angielsku: brytyjska vs. amerykańska. Na czym polega różnica?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej uczyć się brytyjskiego angielskiego, czy też może amerykańskiego. Powód? Różnice w wymowie, konstrukcji zdań oraz obszarach zastosowań. Myśl, jaka często za tym idzie to: „jeśli nauczę się amerykańskiej odmiany, to w Europie nie będę rozumiana / rozumiany”. Czy tak jest faktycznie? Sprawdzamy!

01.07.2024

Zdania względne w języku angielskim (Relative Clauses). Kompleksowy przewodnik

Zdanie podrzędne w zdaniu złożonym podrzędnie przydawkowym – to nie żart, w taki właśnie sposób brzmi pełna, fachowa nazwa dla zdań względnych (przydawkowych) w języku polskim. Chociaż da się w tym nazewnictwie odczuć pewną trudność, to samo zastosowanie reguł związanych z zagadnieniem jest do opanowania. Tym bardziej że z relative clauses będziesz spotykać się stosunkowo często, warto znać zasady!

29.05.2023

Angielski dla dzieci - jak zachęcić i nauczyć nasze pociechy angielskiego?

Angielski jest bardzo ważną umiejętnością w życiu codziennym. Nic dziwnego, że my rodzice, jako świadomi obywatele obecnego świata chcemy uczyć nasze dzieci tego języka, jak najszybciej. Niektóre szkoły językowe oferują tego typu zajęcia już dla 3 miesięcznych dzieci.

29.05.2023

Najpopularniejsze języki obce - których języków najchętniej się uczymy?

Znajomość języków obcych jest bardzo istotna. Jest to klucz do sukcesu i komunikacji między poszczególnymi narodowościami. Obecnie uważa się, że językiem międzynarodowym jest angielski - posługuje się nim największa liczba osób na świecie. Należy jednak pamiętać, że do najpopularniejszych języków nie należy tylko angielski, ale również m.in. hiszpański, arabski czy mandaryński.

13.10.2023

Stopniowanie przysłówków w języku angielskim. Co trzeba wiedzieć?

Najgorsze, co można zrobić z gramatyką języka angielskiego, to się jej bać. Owszem, niektóre zagadnienia wymagają poświęcenia im czasu, spokojnego przećwiczenia i w późniejszym terminie kilkukrotnego powtórzenia materiału. Jak zatem wygląda sprawa stopniowania przysłówków? Zobaczmy czy da się tę partię materiału opanować w szybki sposób i na co przy okazji najmocniej zwrócić uwagę. Do dzieła!