Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Podcasty do nauki angielskiego - jakie wybierać i dlaczego warto słuchać?

Najlepsze podcasty do nauki angielskiego

Słuchawki na uszy, smartfon w dłoń, przycisk „play” i możemy przenieść się do innego świata. Tym razem nie będzie to sfera muzyczna, a kraina pełna ciekawych – czasem wręcz fascynujących – audycji. Najpiękniejsze w całym tym boomie na podcasty jest to, że są one dostępne za darmo i przy okazji… mogą pomóc w nauce!

Dlaczego warto słuchać podcastów po angielsku?

Dla tych nieprzekonanych, którzy od podcastów do tej pory stronią, należy się krótki komunikat: Warto spróbować! Dzięki podcastom:

  • Możesz przyjemnie uczyć się języka. I to nie tylko poprzez klasyczne nagrania dodawane do podręczników, ale przede wszystkim obcując z bardziej naturalną mową.
  • Osłuchujesz się z wymową. To bardzo dużo znaczy i jest niesamowicie pomocne podczas intensywnej nauki konwersacji.
  • Uczysz się niezależnie od poziomu zaawansowania. To dość istotna informacja, bo wiele osób zniechęca się, uważając, że nic nie zrozumie. Są podcasty zarówno dla początkujących, jak i już obeznanych w podstawach.
  • Możesz poświęcić pełną uwagę, lub uczyć się przy okazji. Podcastów da się słuchać w komunikacji miejskiej, podczas wykonywania domowych obowiązków, jak również w samolocie. To słuchacz decyduje ile czasu i w jakim terminie przeznacza na naukę.
  • …i nie tylko się uczyć! Bo baza audycji nie o charakterze naukowym, ale prezentowana po angielsku, jest przeogromna. Psychologia, kryminały, biznes, wiadomości ze świata, historia, technologia, wyprawy, satyra – jest w czym wybierać!

Co ciekawe, słuchanie podcastów to nie jest „mocno alternatywny pomysł”. Nauczyciele i eksperci w BUKI School  już od dawna polecają ciekawe audycje swoim uczniom, jako jedno z najlepszych ćwiczeń rozszerzających dotychczasowe, standardowe metody obcowania z językiem. 

Jakie podcasty warto wybierać?

I jeszcze mała lista pełna praktycznych porad, czyli na co zwrócić uwagę przed i po wyborze podcastu:

  1. Czas. Pamiętaj, że są podcasty bardzo długie (ponad godzinne) i króciutkie (do 10 minut) – dostosuj swoją listę do możliwości czasowych w ciągu dnia.
  2. Aplikacja. Nie musisz szukać podcastów na stronach internetowych, wystarczy, że skorzystasz z odpowiedniej aplikacji, która agreguje wiele różnych audycji i ma wbudowany katalog. Do najpopularniejszych należą Spotify oraz apki od Apple i Google.
  3. Powiadomienia. O ile liczbę powiadomień na smartfonie ogólnie lepiej ograniczyć, tak przy nauce informacja o nowym odcinku może być dobrym bodźcem do kontynuowania nauki – warto włączyć!
  4. Pora. Podcastów możesz teoretycznie słuchać wszędzie i kiedy chcesz, ale większość badań wskazuje, że największy „focus” mamy z rana.
  5. Aktualizacje. Warto wybierać takie podcasty, które są prowadzone sumiennie przez autorów. Widać to od razu po spojrzeniu na listę odcinków i daty przy nich!
  6. Głos. To prawda, że czasem do jakiegoś głosu trudno się przyzwyczaić, jest on wręcz denerwujący lub – co gorsza – usypiający. Jeśli podcast będzie źle odbierany, to nic na siłę, nie należy bać się poszukać innego!

Gdy to jest już jasne, to czas na konkretny spis tego, co aktualnie najciekawsze w sieci.

Lista najlepszych podcastów do nauki języka angielskiego

Czego warto posłuchać w 2023 i 2024 roku? Na pewno coś z poniższej listy będzie dobrym pomysłem na start. Co najciekawsze, większość z tych treści nie ulega „przeterminowaniu”, więc śmiało można do nich wrócić!

 

Real English Conversations Podcast

 

To propozycja dla osób nieco bardziej obeznanych w podstawach, ale chcących dalej się rozwijać. Słuchanie tego podcastu może być dobrą inwestycją już po szkole – wszystkie egzaminy za nami, a języka warto by było nie zapomnieć i może jeszcze coś nowego przy okazji odkryć. Warto zauważyć, że ta konkretna audycja zawiera konwersacje w „american english”!



Anna with 2Ns Business English Podcast

 

Odcinki mają około 20 minut i są skierowane do tych osób, którym angielski ma przydać się przede wszystkim w środowisku biznesowym. Głos lektorki jest bardzo przyjemny, a merytoryka – na rewelacyjnym poziomie. Bardzo cieszy to, że powstała tak praktyczna audycja, bo w Polsce wciąż wiele osób miewa problemy z komunikacją po angielsku w pracy.

 

Thinking in English

 

Kolejna propozycja dla zaawansowanych, tym razem z naciskiem na to, aby… nauczyć się myśleć po angielsku. Ta sztuka jest wbrew pozorom nie tylko szalona, ale niesamowicie przydatna, a prowadzący udowadnia to w ponad 250 półgodzinnych odcinkach.

 

Espresso English Podcast

 

Shayna Oliveira postanowiła być jak dobre, włoskie espresso – szybka i skuteczna. Dlatego niektóre odcinki mają nawet tylko… minutę! Teraz już nie będzie wymówek, że nie ma czasu na naukę – minutowy podcast można śmiało ogarnąć na dowolnej przerwie w pracy. Zawartość tego językowego napoju w formie podcastu jest też świetna, bo autorka podchodzi do wielu zagadnień problemowo i wyszukuje naprawdę bardzo ciekawe problemy gramatyczne i nie tylko.



TALKSHOP - Angielski w Biznesie

 

Najpierw po angielsku, potem po polsku. To świetne połączenie, prawda? Również dla początkujących. A jeśli do tego dodać znanych aktorów z filmów i seriali, którzy… posłużą jako przykład do konwersacji przydatnych w biznesie, to robi się naprawdę bardzo ciekawie! Taki jest właśnie podcast prowadzony przez Karolinę Godlewską. W dodatku bardzo przyjemnie się go słucha!

 

Kwadrans na angielski

 

No to jeszcze jedno polsko-angielskie połączenie, tym razem w męskim wydaniu. Szymon Marciniak stworzył już blisko 300 odcinków swojego edukacyjnego podcastu, w którym w 20-30 minut porusza konkretne i bardzo ciekawe tematy. Towarzyszy mu Ania, lektorka. Oboje łączy przede wszystkim dobry humor – z tych odcinków wręcz kipi dobra energia!

Szukasz korepetytora?

Znajdź korepetytora, który spełnia wszystkie Twoje kryteria

Najlepsze podcasty do nauki angielskiego - najczęściej zadawane pytania

Dlaczego warto słuchać podcastów po angielsku?

Jakie podcasty warto wybierać?

Polecamy następujące podcasty do nauki języka angielskiego: "Real English Conversations Podcast", "Kwadrans na angielski", "Espresso English Podcast" oraz inne.