Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Najlepsze podcasty do nauki angielskiego

 1. Dlaczego warto słuchać podcastów po angielsku?
 2. Jakie podcasty warto wybierać?
 3. Lista najlepszych podcastów do nauki języka angielskiego

Słuchawki na uszy, smartfon w dłoń, przycisk „play” i możemy przenieść się do innego świata. Tym razem nie będzie to sfera muzyczna, a kraina pełna ciekawych – czasem wręcz fascynujących – audycji. Najpiękniejsze w całym tym boomie na podcasty jest to, że są one dostępne za darmo i przy okazji… mogą pomóc w nauce!

Dlaczego warto słuchać podcastów po angielsku?

Dla tych nieprzekonanych, którzy od podcastów do tej pory stronią, należy się krótki komunikat: Warto spróbować! Dzięki podcastom:

 • Możesz przyjemnie uczyć się języka. I to nie tylko poprzez klasyczne nagrania dodawane do podręczników, ale przede wszystkim obcując z bardziej naturalną mową.
 • Osłuchujesz się z wymową. To bardzo dużo znaczy i jest niesamowicie pomocne podczas intensywnej nauki konwersacji.
 • Uczysz się niezależnie od poziomu zaawansowania. To dość istotna informacja, bo wiele osób zniechęca się, uważając, że nic nie zrozumie. Są podcasty zarówno dla początkujących, jak i już obeznanych w podstawach.
 • Możesz poświęcić pełną uwagę, lub uczyć się przy okazji. Podcastów da się słuchać w komunikacji miejskiej, podczas wykonywania domowych obowiązków, jak również w samolocie. To słuchacz decyduje ile czasu i w jakim terminie przeznacza na naukę.
 • …i nie tylko się uczyć! Bo baza audycji nie o charakterze naukowym, ale prezentowana po angielsku, jest przeogromna. Psychologia, kryminały, biznes, wiadomości ze świata, historia, technologia, wyprawy, satyra – jest w czym wybierać!

Co ciekawe, słuchanie podcastów to nie jest „mocno alternatywny pomysł”. Nauczyciele i eksperci w BUKI School  już od dawna polecają ciekawe audycje swoim uczniom, jako jedno z najlepszych ćwiczeń rozszerzających dotychczasowe, standardowe metody obcowania z językiem. 

Jakie podcasty warto wybierać?

I jeszcze mała lista pełna praktycznych porad, czyli na co zwrócić uwagę przed i po wyborze podcastu:

 1. Czas. Pamiętaj, że są podcasty bardzo długie (ponad godzinne) i króciutkie (do 10 minut) – dostosuj swoją listę do możliwości czasowych w ciągu dnia.
 2. Aplikacja. Nie musisz szukać podcastów na stronach internetowych, wystarczy, że skorzystasz z odpowiedniej aplikacji, która agreguje wiele różnych audycji i ma wbudowany katalog. Do najpopularniejszych należą Spotify oraz apki od Apple i Google.
 3. Powiadomienia. O ile liczbę powiadomień na smartfonie ogólnie lepiej ograniczyć, tak przy nauce informacja o nowym odcinku może być dobrym bodźcem do kontynuowania nauki – warto włączyć!
 4. Pora. Podcastów możesz teoretycznie słuchać wszędzie i kiedy chcesz, ale większość badań wskazuje, że największy „focus” mamy z rana.
 5. Aktualizacje. Warto wybierać takie podcasty, które są prowadzone sumiennie przez autorów. Widać to od razu po spojrzeniu na listę odcinków i daty przy nich!
 6. Głos. To prawda, że czasem do jakiegoś głosu trudno się przyzwyczaić, jest on wręcz denerwujący lub – co gorsza – usypiający. Jeśli podcast będzie źle odbierany, to nic na siłę, nie należy bać się poszukać innego!

Gdy to jest już jasne, to czas na konkretny spis tego, co aktualnie najciekawsze w sieci.

Lista najlepszych podcastów do nauki języka angielskiego

Czego warto posłuchać w 2023 i 2024 roku? Na pewno coś z poniższej listy będzie dobrym pomysłem na start. Co najciekawsze, większość z tych treści nie ulega „przeterminowaniu”, więc śmiało można do nich wrócić!

 

Real English Conversations Podcast

 

To propozycja dla osób nieco bardziej obeznanych w podstawach, ale chcących dalej się rozwijać. Słuchanie tego podcastu może być dobrą inwestycją już po szkole – wszystkie egzaminy za nami, a języka warto by było nie zapomnieć i może jeszcze coś nowego przy okazji odkryć. Warto zauważyć, że ta konkretna audycja zawiera konwersacje w „american english”!

Anna with 2Ns Business English Podcast

 

Odcinki mają około 20 minut i są skierowane do tych osób, którym angielski ma przydać się przede wszystkim w środowisku biznesowym. Głos lektorki jest bardzo przyjemny, a merytoryka – na rewelacyjnym poziomie. Bardzo cieszy to, że powstała tak praktyczna audycja, bo w Polsce wciąż wiele osób miewa problemy z komunikacją po angielsku w pracy.

 

Thinking in English

 

Kolejna propozycja dla zaawansowanych, tym razem z naciskiem na to, aby… nauczyć się myśleć po angielsku. Ta sztuka jest wbrew pozorom nie tylko szalona, ale niesamowicie przydatna, a prowadzący udowadnia to w ponad 250 półgodzinnych odcinkach.

 

Espresso English Podcast

 

Shayna Oliveira postanowiła być jak dobre, włoskie espresso – szybka i skuteczna. Dlatego niektóre odcinki mają nawet tylko… minutę! Teraz już nie będzie wymówek, że nie ma czasu na naukę – minutowy podcast można śmiało ogarnąć na dowolnej przerwie w pracy. Zawartość tego językowego napoju w formie podcastu jest też świetna, bo autorka podchodzi do wielu zagadnień problemowo i wyszukuje naprawdę bardzo ciekawe problemy gramatyczne i nie tylko.

TALKSHOP - Angielski w Biznesie

 

Najpierw po angielsku, potem po polsku. To świetne połączenie, prawda? Również dla początkujących. A jeśli do tego dodać znanych aktorów z filmów i seriali, którzy… posłużą jako przykład do konwersacji przydatnych w biznesie, to robi się naprawdę bardzo ciekawie! Taki jest właśnie podcast prowadzony przez Karolinę Godlewską. W dodatku bardzo przyjemnie się go słucha!

 

Kwadrans na angielski

 

No to jeszcze jedno polsko-angielskie połączenie, tym razem w męskim wydaniu. Szymon Marciniak stworzył już blisko 300 odcinków swojego edukacyjnego podcastu, w którym w 20-30 minut porusza konkretne i bardzo ciekawe tematy. Towarzyszy mu Ania, lektorka. Oboje łączy przede wszystkim dobry humor – z tych odcinków wręcz kipi dobra energia!

Najlepsze podcasty do nauki angielskiego - najczęściej zadawane pytania

Dlaczego warto słuchać podcastów po angielsku?

Jakie podcasty warto wybierać?

Polecamy następujące podcasty do nauki języka angielskiego: "Real English Conversations Podcast", "Kwadrans na angielski", "Espresso English Podcast" oraz inne.

18.06.2024

Czasy przyszłe w języku angielskim – wiedza w pigułce!

Nie zawsze wszystko dzieje się „tu i teraz”, chociaż (głównie ze względu na chęć ułatwienia sobie życia i brak wiedzy) wielu początkujących w języku angielskim lubi zastosować takie gramatyczne uproszczenie. Na dłuższą metę jednak nie da się obyć bez czasu przyszłego, trzeba zatem poznać zasady, jakie nim rządzą. A w angielskim, jak to w angielskim – na jednym czasie przyszłym się nie kończy…

09.06.2024

Czasy przeszły w angielskim – jak je stosować?

Gdy o czymś opowiadamy, najczęściej nie możemy posłużyć się czasem teraźniejszym. Sięgamy do przeszłości, więc naturalne jest, że musimy użyć właściwego zwrotu. Dziś spoglądamy najprościej jak się da na konstrukcje gramatyczne dotyczące wszystkich czasów przeszłych w języku angielskim.

29.12.2023

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!

20.12.2023

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!

29.05.2023

Angielski dla dzieci - jak zachęcić i nauczyć nasze pociechy angielskiego?

Angielski jest bardzo ważną umiejętnością w życiu codziennym. Nic dziwnego, że my rodzice, jako świadomi obywatele obecnego świata chcemy uczyć nasze dzieci tego języka, jak najszybciej. Niektóre szkoły językowe oferują tego typu zajęcia już dla 3 miesięcznych dzieci.

29.05.2023

Najpopularniejsze języki obce - których języków najchętniej się uczymy?

Znajomość języków obcych jest bardzo istotna. Jest to klucz do sukcesu i komunikacji między poszczególnymi narodowościami. Obecnie uważa się, że językiem międzynarodowym jest angielski - posługuje się nim największa liczba osób na świecie. Należy jednak pamiętać, że do najpopularniejszych języków nie należy tylko angielski, ale również m.in. hiszpański, arabski czy mandaryński.

13.10.2023

Stopniowanie przysłówków w języku angielskim. Co trzeba wiedzieć?

Najgorsze, co można zrobić z gramatyką języka angielskiego, to się jej bać. Owszem, niektóre zagadnienia wymagają poświęcenia im czasu, spokojnego przećwiczenia i w późniejszym terminie kilkukrotnego powtórzenia materiału. Jak zatem wygląda sprawa stopniowania przysłówków? Zobaczmy czy da się tę partię materiału opanować w szybki sposób i na co przy okazji najmocniej zwrócić uwagę. Do dzieła!